Anne Connor Lectures

Seventeenth-Century Flemish and Dutch Art (continued):  Late Mannerism – Utrecht Masters of Light

The focus of this lecture series is to examine the Flemish and Dutch visual culture of the seventeenth century, to study major monuments and artists, such as Rubens, Rembrandt, and Vermeer, as well as the development of still life, genre, and landscape painting. As often requested by Studio Art students, it will also investigate some of the technical aspects of Rubens and Rembrandt (support preparation, pigments, painting method).

Instructor: Anne Connor
Day: Thursdays
Dates:  January 3 ,2019 – May 2, 2019
Time:   10:00am – 12:00pm
Cost: $10 per lecture (pay at door)

January 3:  Late Mannerism – Utrecht Masters of Light
January 17:  Frans Hals and Portraiture – Rembrandt in Leiden

February 14:  Rembrandt: Technique – Early Days in Amsterdam
February 28:  Rembrandt: The Night Watch – Bankruptcy and Late-Career

March 14:  Rembrandt’s Followers – Vermeer of Delft
March 28:  Scenes of Social Life

April 11:  Still Life
April 25: Landscapes – Marine Paintings

May 2:  Architectural Paintings – Women Artists

 

The Lives of the Most Famous Painters and Sculptors of the Renaissance (continued)

The focus of this lecture series is to examine the Italian visual culture from the thirteenth century to the sixteenth century; to study major monuments and artists, such as Giotto, Masaccio, Donatello, the Bellinis, Leonardo, Raphael, Michelangelo and Titian. As often requested by Studio Art students, it will also investigate some of the technical aspects of some artists (support preparation, pigments, painting method).

Instructor: Anne Connor
Day: Tuesdays
Dates:  January 8 ,2019 – May 21, 2019
Time:   10:00am – 12:00pm
Cost: $10 per lecture (pay at door)

January 8:  International Gothic I: Its Development
January 22:  International Gothic II: Talenti, Gentile da Fabriano and Pisanello

February 5:   International Gothic III: Lorenzo Monaco and Fra Angelico
February 19: Ars Nova in the North

March 5: Towards Realism: Limbourg Brothers and The Van Eyck Brothers
March 19:  School of Tournai: Campin, Daret and van der Weyden

April 2:  The Forgotten: Sculptors – Tapestry makers
April 16:   A way to Paradise: Ghiberti and Filippo Brunelleschi
April 30:  Representing the World I: Donatello, Nano di Banco and Della Robbia

May 21:  Representing the World II: Masaccio, Masolino and Uccello